7 Aralık Kilis’in Kurtuluşu

Bugün Anadolu’nun kadim şehri Kilis’in direnişinin 101. Yılını kutlamaktayız. Vatanımıza yönelik hain saldırılara karşı kahramanca mücadele eden atalarımız, aylar boyunca eşsiz bir direnişle düşmanı şehrimize sokmayarak, tarihte benzeri az görülen bir destan yazdılar. 101 yıl önce yazılan bu şanlı destan, bugün Kilisliyim diyen her bir vatandaşımız için bir gurur ve sevinç kaynağıdır. Ben de 101 yıl sonra bugün bu Kadim Şehrin Belediye Başkanlığını yapmaktan onur ve gurur duyuyorum.
Sevgili Hemşerilerim,
101 yıl önce Aslan Beylerin, Kartal Beylerin, İslam Beylerin, Müslüman Beylerin, Şehit Sakıp Beylerin, Polat Beylerin ve burada ismini sayamadığım nice isimsiz kahramanların göstermiş oldukları kahramanlıklar ve fedakârlıklar, bugün bizlerin çalışma azminde ve kararlığında en büyük yol gösterici olmuştur ve olmaya devam edecektir. 101 yıl önce Kilis’te ortaya koyulan azmin ve kararlığın, milli birlik ve beraberlik duygusunun, bugün artarak siz kıymetli hemşerilerimin ve geleceğimizin teminatı gençlerimizin en kıymetli hazinesi olduğunu görmek, bizleri memleketimizin geleceği açısından oldukça heyecanlandırmaktadır. Gazi Mustafa Kemal’in, 7. Ordu Komutanı olarak 28 Ekim 1918’de; “İlk ayak bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bir daha iman ettim ki bu millet asla ölmeyecektir. Var olun aziz Kilisliler” sözü, daha istiklal mücadelesinin başında, Kilis’in ve Kilislilerin vatan savunmasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gözler önüne sermiştir.
Kilis nasıl ki 101 yıl önce vatan savunmasında kilit rol oynayarak kurtuluş mücadelemizin en etkin şehirlerinden biri olmuşsa, bugün de eşsiz tarihi güzellikleriyle, sanata ve sanatçıya duyduğu derin saygıyla, kültür birikimiyle ve gelişen sanayisiyle, ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında etkin rol üstlenen bir şehir olmuştur. Kilislilerin bu azmi ve kararlığı, çalışkanlığı ve vatanına duyduğu derinden sevgi, nesilden nesile aktaracağımız en kıymetli mirasımız olacaktır.
Bu vesile ile Kadim şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıl dönümünü kutluyor, vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi hayırla ve rahmetle yâd ediyorum. Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehrimizin ve ülkemizin kurtuluş mücadelesi ve bölünmez bütünlüğü uğruna bu güne kadar kaybettiğimiz tüm gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum.
7 Aralık Kilis’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıl dönümü kutlu olsun.