Mercidabık Zaferi’nin 506 Yılı

Belediye Başkanımız Sayın Servet Ramazan Mercidabık Zaferi’nin 506. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Ramazan mesajında;
“Yavuz Sultan Selim Han’ın bölgede istikrarın sağlanması amacıyla yola çıktığı ve halifeliğin Osmanlı İmparatorluğu riyasetine geçmesinde en önemli dönüm noktası olan Mercidabık Zaferi’nin 506. Yıldönümünü kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz.
Osmanlı İmparatorluğu’nun engin adaletinin ve hoşgörüsünün; Balkanlar’dan, Ortadoğu’ya ve Afrika’ya uzanmasını sağlayan bu zafer, burada yaşayan toplumların barış ve güven içerisinde yaşamasını sağlamış, Afrika’da yüzyıllar süren Osmanlı egemenliğinin başlangıcı olmuştur. Bu tarihi dönüm noktası sonrası bölgede hangi dinden ve ırktan olduğuna bakılmaksızın toplumlar uzun yıllar boyunca adalet ve hoşgörü ile yönetilmiş, barış ve güven ortamı sağlanmıştır.
Asırlar süren Osmanlı Egemenliği sonrası ortaya çıkan iç karışıklıklar, bugün bu zaferin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Nitekim sınır güvenliğimizin sağlanması, terör örgütlerinin şehrimize ve ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarının önlenmesi amacıyla, bu zaferin 500. Yıldönümünde şanlı Türk Ordusu Fırat Kalkanı Harekâtı’nı başlatmış, bölgede yeniden huzurun ve istikrarın egemen olması sağlanmıştır.
Bu vesileyle Büyük Hükümdar Yavuz Sultan Selim Han başta olmak üzere, bu zaferde pay sahibi olan ecdadımızı ve Fırat Kalkanı Harekâtı’nda şehit olan Mehmetçiklerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.
Bu şanlı zaferin ev sahibi olan Kilisli hemşerilerime selam ve saygılarımı sunuyorum. ” ifadelerine yer verdi.