MESLEK EDİNDİRME MERKEZLERİ FAALİYETLERİ

Halen Belediyemize bağlı şehrin her bölgesine hitap eden 12 Kadın Meslek Edindirme Merkezi bulunmakta olup merkezlerimiz, faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmektedir. Kadın Meslek Edindirme Merkezlerine ek olarak gençlerimize hitaben de 4 katlı bir taşınmaz da “Gençlik Merkezi” olarak açılmış ve faaliyetlerine başlamıştır.
Bu merkezlerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarının yanında ulusal ve uluslar arası Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yürütülen işbirliği içerisinde Belediyemize asgari seviyede mali yük oluşturacak şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.
Halen Merkezlerimizde sosyal alan ve meslek edindirme kursları verilmekte, bunun dışında sahada da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın birçok ihtiyacı giderilmekte, gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız tespit edilerek bunlara maddi ve manevi birçok alanda destek sağlanmaktadır.
Bu kapsamda 2019 yılı ilk altı aylık dönemin sonunda merkezlerimizde aşağıda kısaca zikredilen faaliyetler icra edilmiştir.
Açılan Kurs Sayısı​​​:450 adet
Kurslara katılan öğrenci sayısı​​:6.750 kişi
Sosyal Uyum ve Entegrasyon Faaliyetleri:227 kişi
Psikolojik Destek ve Danışmanlık​:388 kişi
Sosyal ve Kültürel Etkinliklere Katılım​:843 kişi
Yaşlılara Yemek Hizmeti​​​: 4.300 kişi
Ev ve Çevre Temizliği​​​:1.000 kişi
Evde Kişisel Bakım Hizmeti​​:831 kişi

Vatandaşlarımız bilmelidir ki yukarıda kısaca özetlenen faaliyetlerimiz hiçbir siyasi endişe ve beklenti içerisine girilmeden, sırf Allah rızası ve sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde gizlilik ve hakkaniyet içerisinde yürütülmekte; hizmetlerimizden yararlanıcı vatandaşlarımızın rencide olmaması için gereken titizlik gösterilmektedir. Hiçbir faaliyetimizde gerek kurumumuzu gerekse şahısları öne çıkaracak bir çaba içerisine girilmemesine özellikle gayret gösterilmektedir. Bu hassasiyetimiz bazı kesimlerce Belediyemiz ve bağlı birimlerin çalışmaları hakkında olumsuz haberlere konu edilebilmektedir. Şov ve reklam yapmadan hassas bir şekilde yürüttüğümüz faaliyetlerimizi vatandaşlarımızın, art niyetli haber ve dedikodulara itibar etmeden doğru tahlil edeceğine inanıyoruz.
Özellikle sosyal alanlarda yürüttüğümüz faaliyetlerimizle ilgili hassasiyetlerimiz göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla Belediyemizin sosyal medya hesaplarında gerekli bilgilendirme ve yayınlar da yapılmaktadır.