Kilis Belediyesi Resmi Web Sitesi

Kilis Belediyesi


www.Kilis.bel.tr | Bilgi@kilis.bel.tr | 348 813 1010 

 Tarih : 19 Nisan 2014 Cumartesi   

 

 

 

 

 

 

 


Haber Ara

 Duyuru ve İlanlarYerel TürkülerimizL O G O

 

Kilis Belediyesi Reesmi Logosu

İndirmek İçin Resme Tıklayın


 

 

Kilis Belediyesi - İLÇELERİ
 
 +  İLÇELERİ

 

KİLİS’ İN İLÇELERİ :Elbeyli İlçesi :

Eski ismi ALİMANTAR olan Elbeyli, 1040-1157 tarihleri arasında Büyük Selçuklu İmp.’ Nun sınırları içersindeyken, daha sonra sırasıyla İlhanlılar, Dulkadiroğulları ve Yavuz Sultan Selim zamanında Mercidabık Zaferiyle Osmanlı İmp.’ Nun egemenliğine girmiştir. Suriye’ nin Carabulus ilçesine bağlı bir köy iken Misak-ı Milli’ den sonra Carabulus Suriye sınırları içerisinde kalınca 1931 yılında köy olarak Kilis ilçesine bağlanmış, 1933 yılında da nahiye olmuştur. 1946 yılında ilçe olan Oğuzeli’ ne bağlanmıştır. 6 Haziran 1995 tarihinde yeni İl olan Kilis’ ilçe olarak bağlanmıştır.Elbeyli, güneyinde Suriye olmak üzere Oğuzeli, Gaziantep ve Kilis ile sınır komşudur
 Musabeyli İlçesi :

Türkler’ in Anadolu’ ya yerleşmelirden önce yöre büyük bir ormanlık alanı olarak bilinmektedir. Bu tarihten sonra Murathöyüğü adıyla yerleşim birimi haline getirilmiştir. Ancak kuruluş tarihi kesin bilinmemektedir. 1918 yılında Fransız’ ların Kilis’ i işgalinden etkilenen yöre halkının bir bölümü çevre illere göç etmiştir. Zaman zaman yapılan inşaat ve iş kazıları sırasında tarihi eserler bulunmaktadır.

Uzun yıllar Gaziantep’ in Kilis ilçesine bağlı olarak kalan Musabeyli, 1995 Haziran ayında Kilis’ in il olmasıyla birlikte Kilis iline bağlanmıştır. Musabeyli’ nin kuzeybatısı İslahiye, kuzeydoğusunda Gaziantep, güneyinde Kilis ve Polateli bulunmaktadır.
 Polateli İlçesi :

İlk yerleşimin 1700’ lü yıllarda görüldüğü Polateli yerleşim bölgesi 1935 yılında nahiye olmuştur. 6 Haziran 1995 tarihinde Kilis iline ilçe statüsünde verilmiştir. 238 km2 lik alana sahip olan Polateli ilçesi, Kilis il merkezine 21 km uzaklıktadır. Polateli’ nin kuzeyinde ve doğusunda Gaziantep, güneyinde Kilis ve batısında Musabeyli ilçesi bulunmaktadır.